Sprzątanie Skansenu Lokomotyw w Karsznicach

Dbajmy o Dumę Naszego Miasta

Młodzieżowa Rada Miasta w ramach promowania ciekawych i zapomnianych miejsc w Zduńskiej Woli oraz działalności wolontariatu podjęła decyzję w sprawie sprzątania Skansenu Lokomotyw w Karsznicach.

Opieką Skansenu zajmuje się Stowarzyszenie Miłośników Kolei, którego prezesem jest Czesław Boczek. W Skansenie znajdują się zabytkowe lokomotywy i wagony, w tym rzadki okaz pługu wirowego, a także jedyny w Polsce egzemplarz lokomotywy Ty246-22 “Truman”. Z powodu ograniczonych środków oraz ciągle brakujących rąk do pracy, Skansen traci swój blask. Młodzieżowa Rada Miasta w trosce o zabytkowe miejsce postanowiła podać pomocną dłoń i wysprzątać teren Skansenu.

Pod względem logistycznym akcja sprzątania została zorganizowana i skoordynowana przez Dyrektora Biura Rady Miasta, Izabelę Dobrowolską.

W dniu 6 czerwca 2013 r. o poranku młodzież stawiła się w komplecie przed wejściem do Skansenu. Przed rozpoczęciem pracy, Prezes Stowarzyszenia oprowadził młodzież wraz z opiekunami po Skansenie; opowiadając o historii poszczególnych eksponatów. Po krótkim wprowadzeniu wyruszono do pracy. W ramach zaplanowanych działań zgrabiono skoszoną trawę, zebrano śmieci, wysprzątano wszystkie chodniki oraz podest z podzespołami lokomotyw. Najwięcej sił i czasu zabrało oczyszczenie chodników zarośniętych trawą i zasypanych ziemią.

Dla ciężko pracującej młodzieży zorganizowano zasłużony poczęstunek. Pachnące bułki słodkie zapewnił radny Konrad Pokora, a ciepłe i zimne napoje opiekunowie Młodzieżowej Rady.

W ramach podziękowania za wykonaną pracę przygotowano niespodziankę dla młodzieży, w postaci przejazdu lokomotywą spalinową. Dodatkowo przeprowadzono instruktaż kierowania ogromną machiną, a młodzież usłyszała wiele ciekawostek z życia maszynisty.

Ogromne zmęczenie nie przysłoniło uśmiechu na twarzach i dumy z wykonanej pracy. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa będzie inspiracją i zachętą dla Zduńskowolan, aby dbać o historię Naszego Miasta. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa przerodzi się w coroczną akcję, do któej przyłączą się Radni Miasta, jak i pozostali Mieszkańcy.

Dbajmy o Dumę Naszego Miasta!

Za pomoc Młodzieżowa Rada Miasta składa serdeczne podziękowania:

  • Dyrektor Biura Rady Miasta Izabeli Dobrowolskiej
  • Dyrektor Biura Edukacji, Kultury i Sportu Jolancie Ziębie-Gzik
  • Opiekunom Młodzieżowej Rady Miasta, Alicji Frącali z Biura Rady Miasta oraz Marcinowi Książyk z Biura Edukacji, Kultury i Sportu

Za udział dziękujemy również młodzieżowym radnym, jak i wolontariuszom:

  • Klaudii Winczewskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego
  • Karolinie Kaszubskiej i Katarzynie Korczakowskiej z Publicznego Gimnazjum nr 3
  • Paulinie Kaczmarek z Publicznego Gimnazjum nr 5
  • Annie Kolbie i Marcie Michalak z Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro
  • Anicie Jaśkiewicz z II Liceum Ogólnokształcącego
  • Michałowi Kowalewskiemu z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica

 

This entry was posted in Kronika. Bookmark the permalink.

Comments are closed.